Hem açık hem de kapalı zemin uygulamalarının mümkün olduğu spor zemin kaplamaları, bu sayede sağlıklı ve verimli bir şekilde spor faaliyetlerinin sürdürülmesini sağlar. Spor türüne ve spor alanına göre uygun zemin seçimi son derece önemli bir konudur. Bu doğrultuda başlıca spor zemin kaplama çeşitleri ve bu çeşitlerin tercih edilmesinde uygun spor alanlarını aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.

Ahşap Spor Zemin Kaplamaları : Ahşap malzemeden geliştirilen bu zemin özellikle de dans pisti için uygun olmaktadır. Akaağa ve meşe malzemeden imal edilen bu zemin; basketbol, voleybol, hentbol gibi son derece hareket gerektiren spor türleri için de uygundur.

PVC Spor Zemin Kaplamaları : PVC spor zemin kaplaması uygulanması kolay ve fiyat bakımından da oldukçe ekonomiktir. Hijyen, modern ve estetik beklentilerin de karşılandığı bu çeşit; yoga, jimnastik, bale, aerobik, voleybol için uygun olmaktadır.

Akrilik Spor Zemin Kaplamaları : Akrilik malzeme hem açık hem de kapalı spor sahalarında tercih edilebilen bir malzeme yapısıdır. Kaymayan ve pek çok farklı hava koşullarında etkileyen yapısı ile; tenis, atletizm, hentbol, bownling gibi pek çok spor dalı için uygun niteliktedir.

Poliüretan Spor Zemin Kaplamaları : En önemli özelliği kolay temizlenebilir ve yüksek basınçlara dayanıklılık göstermesidir. Güreş, jimnastik, voleybol gibi faaliyetler için idealdir.

Kauçuk Spor Zemin Kaplamaları : Sürekli kullanım için en ideal kaplama seçeneklerinden birisi olup, pek çok farklı spor dalları için uygun ve uzun ömürlüdür.

Tartan Spor Zemin Kaplamaları : Tartan spor zemin kaplama çeşiti özellikle de farklı hava koşullarında dayanıklılık göstermektedir. Güneş ışınlarından etkilenmeyen bir yapıya sahip olması ile atletizm pisti, koşu ve yürüyüş alanı, bisiklet sürme, tenis başlıca en ideal kullanım spor türleridir.

Çim Halı Spor Zemin Kaplamaları : çim halı, ülkemizde en popüler spor türü olan futbol ve diğer spor türü tenis için son derece ideal bir zemin yapısıdır. Bu zemin yapısında oyuncular verimli bir şekilde hareket edebilirler ve sakatlanma olasılıkları diğer zeminlere kıyasla çok daha düşük bir ihtimaldir.